O marce CATERPILLAR
Z pewnością warto poznać, sięgającą ponad 100 lat historię powstania i rozwoju firmy, którą chcielibyśmy trochę przybliżyć.
Założycielami firmy są Benjamin Holt i CL Best, którzy z początku rywalizowali pomiędzy sobą i dopiero w późniejszym czasie stali się współzałożycielami firmy Caterpillar.
Pod koniec XIX wieku, w czasach, gdy konie napędzały projekty rolnicze, rolnicy z Kalifornii szukali nowych i lepszych sposobów wykonywania pracy. Zainspirowany innowacjami w transporcie, Benjamin Holt wynalazł traktor parowy w 1890 roku, aby rolnicy mogli pracować wydajniej, dłużej i taniej niż kiedykolwiek. Ponieważ maszyny parowe stawały się coraz bardziej akceptowane w zastosowaniach rolniczych, Holt kontynuował wprowadzanie innowacji, aby sprostać wyzwaniom klientów. Koła gigantycznych potworów parowych stworzone przez jego firmę jednak zatopiłyby się w miękkiej kalifornijskiej glebie. Aby rozwiązać ten problem, Holt założył gąsienice na jednym ze swoich starych ciągników kołowych w 1904 roku i wtedy narodził się pierwszy prawdziwy „Caterpillar”.
Podczas gdy Holt słynął z opracowania pierwszych odnoszących sukces komercyjny maszyn gąsienicowych, rywal CL Best Tractor Company przyjął inne podejście i odpowiedział na potrzeby klientów, koncentrując się na wczesnej technologii benzynowej. Ich udoskonalenia technologiczne sprawiły, że produkty były bardziej niezawodne i poprawiły wydajność. Rewolucyjna konstrukcja podwozia firmy Best tak bardzo wyprzedziła swoje czasy, że niektóre funkcje pozostają częścią DNA dzisiejszych ciągników Caterpillar.
Fuzja Holt Caterpillar Co. i CL Best Tractor Co. z 1925 r. mogłaby nie nastąpić, gdyby nie I Wojna Światowa i ewoluująca baza klientów skupiona na rozwoju infrastruktury w wyniku rozwoju samochodów. Podczas wojny Holt miał kontrakt na sprzedaż traktorów rządowi. Umowa ta umożliwiła firmie Holt sprzedaż znacznej liczby maszyn i wymagała skupienia się na produkcji, a nie na innowacjach. Podczas gdy Holt koncentrował się na wysiłku wojennym, firmy takie jak CL Best zdobyły rynek krajowy dzięki nowym i innowacyjnym projektom.
Po wojnie obie firmy potrzebowały się nawzajem. Wojna pozostawiła nadwyżkę maszyn, co osłabiło rynek nowych ciągników, a obie firmy potrzebowały dodatkowej przewagi, aby odnieść sukces. Best miał rynek krajowy, zaawansowaną sieć dealerów i rozszerzoną linię produktów, podczas gdy Holt cieszył się światową renomą, nazwą „Caterpillar” i nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi.
W 1925 roku obie firmy zdecydowały się na połączenie, tworząc Caterpillar Tractor Company. Fuzja zapewniła spółce fundusze i zasoby technologiczne na inwestycje w technologię diesla, aby zapewnić klientom bardziej ekonomiczną moc.
W 1931 roku Caterpillar tak jaki i cały świat znalazł się w środku wielkiego kryzysu i znacznie odczuł jego skutki, sprzedaż spadła o ponad 7 milionów dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie powstrzymało to jednak zaangażowania firmy w innowacje.
W kwietniu 1931 r. Firma Caterpillar wprowadziła pierwszą w branży prawdziwą równiarkę samobieżną - Auto Patrol - różniącą się od patroli motorowych tym, że została zaprojektowana jako jedna maszyna zamiast oddzielnego ciągnika z zamontowaną wokół niej ramą równiarki. A z kolei w październiku 1931 r. rozpoczęła produkcję swojego pierwszego modelu ciągnika z silnikiem wysokoprężnym - ciągnika Caterpillar Diesel Sixty.
Tak więc w połowie lat trzydziestych firma Caterpillar była największym producentem silników wysokoprężnych na świecie, dzięki czemu technologia diesla stała się podstawą jej działalności.
Obecnie silniki Cat są powszechnie stosowane do wytwarzania energii elektrycznej. Inne zastosowania mocy Cat obejmują silniki dla przemysłu naftowego, statków, lokomotyw, sprzętu rolniczego, energetyki przemysłowej, sprzętu budowlanego i wielu innych. Zalety silnika wysokoprężnego w zakresie wydajności, niezawodności i prostoty były tym, co skłoniło firmę Caterpillar do pionierskiego wykorzystania go w sprzęcie mobilnym sześćdziesiąt lat temu. Te same cechy są charakterystyczne dla dzisiejszych silników Cat.
EWOLUUJĄCY WYGLĄD MASZYN i LOGO CAT®
1925 - Faliste logo / symbol zostało przyjęte przez nową firmę Caterpillar Tractor Co. Wszystkie maszyny Caterpillar były pomalowane na szaro.
1927 - Nowe modele ciągników gąsienicowych Caterpillar zostały oznaczone inaczej niż oryginalna linia produktów z 1925 roku.
1930 - Caterpillar oficjalnie upuścił faliste logo / symbol wydrukowane w tekście, chociaż faliste logo pozostawało na częściach odlewanych przez kilka lat.
1931 - Caterpillar zmienił kolor lakieru swoich maszyn z szarego na Hi-Way Yellow.
1950 - Caterpillar zaczął używać „Cat” w maszynach. Wcześniej używano tylko „Caterpillar”.
1955 - Litery serii zaczynają pojawiać się na maszynach po nazwie modelu, aby odróżnić nowe modele od starych.
1967 - Wprowadzono logo Block-C wraz z pudełkiem zawierającym logo i nazwę modelu. Wcześniej umiejscowienie marki i nazwy modelu było bardziej zróżnicowane.
1979 - Caterpillar zaprzestaje stosowania żółtego lakieru Hi-Way Yellow i wprowadza nowy kolor: żółty Caterpillar.
1991 - Beltline został wprowadzony do stroju firmowego Cat. Ta zmiana była pierwszym użyciem koloru innego niż czarny, biały lub żółty od 1931 roku.
2006 - Wprowadzenie stroju Cat Power Edge.
2018 - Wprowadzenie nowej generacji odzieży handlowej Cat: Cat Modern Hex.
Aktualna linia produktów Cat obejmuje ponad 300 maszyn, osprzętu, systemów zasilania i części.
W ofercie znajdują się: wozidła przegubowe, koparko-ładowarki, spycharki, silniki, koparki, generatory, równiarki samobieżne, ładowarki o sterowaniu burtowym i ładowarki kołowe.
Źródło: https://www.caterpillar.com/
Części do maszyn najlepszych marek
ul. Podkarpacka 57A, 35-082 Rzeszów
NIP: 813-352-97-49 REGON: 180286726
Godziny otwarcia
Obsługa telefoniczna - poniedziałek - piątek (08:00 - 17:00)
Odbiór zamówień - poniedziałek - piątek (08:00 - 16:30)
biuro@serwis-kop.pl
daniel@serwis-kop.pl
Komunikator Gadu-Gadu
GG: 4185846 - Daniel
+48 17 864 31 00
+48 17 864 00 24
+48 17 864 25 96
Telefon komórkowy
+48 607-700-547
+48 695-944-818
+48 691-330-531
+48 690-906-751
Fax
+48 17 864 31 20